Vsako leto potekajo v okviru projekta Zdrava šola številne aktivnosti. Ob dnevu zdravja, 7. aprila in dnevu Zemlje, 22. aprila, 2011 so na razredni stopnji potekale različne ustvarjalne delavnice in  druge aktivnosti.

Prvošolci so ob prebiranju pravljic, igri vlog, pogovoru, glasbenih in likovnih dejavnostih poudarili pomen ohranjanja narave in pomembnosti varovanja rastlin. Četrtošolci se vse leto trudijo z izdelovanjem plakatov in jih razstavljajo na oglasni deski Zdrave šole. Tako so se potrudili tudi ob dnevu Zemlje. Petošolci so organizirali naravoslovni dan, prav tako so izdelovali plakate, zbirali so star papir in izvedli čistilno akcijo ter očistili okolico šole. Pripravili so tudi radijsko oddajo.

V podaljšanem bivanju so učenci izdelovali vrečke iz odpadnega materiala za ločeno zbiranje odpadkov ter se tako pridružili sodelovanju v čistilni akciji. Slikali so na temo Rad imam Zemljo – moj planet.

Ob svetovnem dnevu posamezniki in številne okoljske organizacije pripravljajo najrazličnejše projekte, dogodke in prireditve, s katerimi želijo opozoriti na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo. Začetki praznovanja dneva Zemlje segajo v leto 1963, ko si je tedanji ameriški senator Gaylord  Nelson prizadeval, da bi okoljska vprašanja prišla na dnevni red ameriške politike. Organiziral je predsedniško turnejo, na kateri naj bi opozoril na težave v okolju. Ustrezen odmev v javnosti je dosegel šele prvi dan Zemlje, 22. aprila 1970, ko je na prireditvah, posvečenih dnevu Zemlje v Ameriki sodelovalo okrog 20 milijonov ljudi. Dan Zemlje po letu 1970 se praznuje vsako leto, število sodelujočih posameznikov, organizacij in držav pa narašča. Sodelujoče organizacije se med seboj povezujejo v posebno omrežje Earth day Network.

MIHA

Dober vzgled je več kot tisoč besed.-  pravi slovenski pregovor.

Slovenci smo pokazali svetu, da znamo stopiti skupaj, če je potrebno. In bilo je potrebno. Akcija Očistiti Slovenijo v enem dnevu! je bila nekaj posebnega. Več kot 270.000 ljudi se je združilo. Mnogi prostovoljci so prevzemali odgovornost in pomagali pri iskanju in čiščenju divjih odlagališč. Opravili smo veliko delo.

Ponovno je prišel čas, ko mislimo na lepo, čisto in urejeno Slovenijo. Povsod potekajo akcije urejanja okolja.

PETOŠOLCI smo imeli tehniški dan. Zbirali smo papir, čistili okolico šole in razmišljali o ZEMLJI.

Planet ZEMLJA je vsako leto bolj onesnažen. Ozračje je vsako leto toplejše, padavine obilnejše, gladina morja višja, izumirajo nekatere rastline in živali, ljudje zbolevajo za številnimi boleznimi, ki so posledica onesnaženosti okolja. Kakšno vodo pijemo? Kakšen zrak dihamo? Kakšna so tla, na katerih bo zrasla hrana?

Kaj lahko naredimo za čisto okolje?

Velikokrat grem v naravo, kjer se sprostim. Najraje sem na travniku za hišami. Tam je tudi gozd, kjer prelepo diši po smrekovih vejicah. V gozdu najdem marsikaj lepega pa tudi uporabnega.

Že dolgo nisem bila tam, zato sem se pred kratkim ustavila . In kaj sem zagledala? Še zdaj ne morem verjeti. Bilo je, kot da ne bi bila na istem kraju. Kot bi bila v drugem gozdu. Ampak kakšnem gozdu! Bilo je popolnoma razmetano. Vsepovsod so ležale smeti, kot da bi bil gozd odlagališče. Tam so bile avtomobilske gume, pa vrečke in celo ploščice! In takrat me je zadelo.

Ljudje sploh ne znamo več ravnati z odpadki, kaj šele z vodo. Te primanjkuje in če ne bomo varčevali, ne bomo imeli več pitne vode. Enako velja za elektriko. Poleg tega je gotovo že veliko ljudi pozabilo, kako se ločuje, pravzaprav sploh ne ločujemo več. Odpadke mečemo v en zaboj ali pa jih odvržemo kar v gozd. Samo papir vzameš iz koša, pa kakšno plastiko in ju daš v pravi zaboj, pa že pripomoreš k recikliranju. Saj ni tako težko.

Če pogledamo nazaj v preteklost, je bila narava takrat še tako lepa in čudovita in tudi voda je bila bistra. Sedaj pa se le še redko najde kakšen zares lep kotiček v naravi, kjer ni nobenega odpadka.

Če bomo tako nadaljevali, ne bomo prišli nikamor. Na koncu bomo živeli le še v smeteh.

Kamorkoli boš pogledal, tam bodo. Zato se spravite v roke in začnite malo pomagati, da bo Zemlja ostala čista in lepa.

TINA GEČ

Pozdravljeni, sem Zemlja

Pozdravljeni, sem Zemlja, zelo velik planet! Otroci me ne spoštujete, zato vam bom povedala, kako pomembna sem in kako se morate obnašati do mene.

Nekateri me kličete Mati narava, a ni mi jasno zakaj, saj me vsak dan onesnažujejo! Na primer, deklica gre po cesti in ovitek od čokolade vrže na tla, namesto v koš in že sem onesnažena. Sem zelo pomembna. Brez mene tudi ljudi ne bi bilo,2. aprila imam rojstni dan , ne vem kateri, saj sem že tako stara! Naredite mi presenečenje in me očistite! To lahko počnete vsak dan, tako bom zmeraj lepša.

Če boste prijazni do mene, bom tudi jaz do vas. Upam, da me boste bolj spoštovali in me imeli radi. Varčujte z elektriko, ločujte odpadke!

TINA TUŠEK

Minka Smetinka
Nekoč je živela deklica po imenu Minka Smetinka. Ta deklica ni in  ni hotela pospravljati, ločevati odpadkov in ni ji bilo mar za planet. Klicali so jo nerednica, umazanka in podobno. Ona se zanje ni zmenila.  Zapirala se je v sobo, gledala televizijo in igrala računalnik.

Nekje na drugi strani naselja je živel fant po imenu Nik. Bil je prijazen, redoljuben in spoštljiv. Bil je pravo nasprotje Minki, ki reda ni marala.

Nekega dne je šla na sprehod v gozd. Srečala je Nika. Postala sta prijatelja. Nik je Minko poučil, kako je pomembno, da čistimo Zemljo.

Skrbeti moramo za naš planet. Bodimo kot Nik in ne kot Minka Smetinka.

Verjemite mi, Zemlja nam bo hvaležna!

HELENA POTOČNIK

 

EKOFRAJERJI

Mi smo ekofrajerji,

Počistili bomo ves svet

In skušali čisto živet.

Papir bomo zbirali,

za okolico skrbeli

in zdravo živeli.

Ptica je na vejici sedela,

Veselo je zapela,

Da Zemlja ne bo več trpela.

ANA ŠTERN

ZEMLJA

“Zemlja je velika učiteljica tistim, ki ji znajo prisluhniti. Življenje se tu ne bo končalo, ne glede na to, kaj počne človeštvo. Zemlja bo ostala. Le človeštvo se bo vrnilo v nič, od koder je prišlo, razen če ne bomo spremenili svojih navad.”

Misli Louise Hay